idol
20 دی 1401 - 11:01

هوای اصفهان برفی و سالم است/ شاخص هوا ۷۲

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز بیستم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۴ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۷۲ در وضعیت زرد و قابل قبول ثبت شد.‌

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز سه‌شنبه بیستم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۱ ایستگاه شهرداری در وضعیت عادی و قابل قبول ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به اینکه شاخص کیفی هوا در ایستگاه سپاهان‌شهر با میانگین ۳۹ در وضعیت پاک است، ادامه داد: امروز شاخص هوا در ایستگاه کردآباد با شاخص ۱۰۹ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.‌

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه پایش هوا در بلوار کاوه با ۸۸، رهنان با ۸۱، میدان باهنر با ۷۹، میدان فیض با ۷۸، دانشگاه صنعتی با ۷۷، میدان انقلاب و محله ولدان (ورزشگاه میثاق) با ۷۴، فرشادی با ۷۰ و میرزا طاهر با ۵۲ AQI در وضعیت زرد و قابل قبول است.

مسئول کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان خاطرنشان کرد: به افراد بسیار حساس توصیه می‌شود فعالیت‌های سنگین و طولانی را در فضای باز کاهش دهند.

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۷۵ و استانداری با ۷۲ در وضعیت قابل قبول و در ایستگاه رودکی با ۴۶ AQI در وضعیت سبز و پاک ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های پروین، بزرگراه خرازی، جی، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز شاخص هوای شاهین شهر با ۶۰ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله منطقه صنعتی سجزی، مبارکه خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

هوای کلانشهر اصفهان در زمان انتشار این گزارش برفی است و برف پراکنده می‌بارد.

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز اعلام کرده امروز به تدریج روز دامنه بارش‌ها سراسر استان را فرا می‌گیرد.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 967255