idol
21 بهمن 1401 - 10:09

پوشش خدمات درمانی نسبت به قبل از انقلاب رشد چشمگیری داشته است

کرمانشاه- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: پوشش خدمات درمانی نسبت به قبل از انقلاب رشد چشمگیری داشته است.

ابراهیم شکیبا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پیش از سال ۱۳۵۷ تعداد واحدهای ارائه دهنده خدمت کمتر از ۵۰ واحد بود که در حال حاضر ۹۹۹ واحد از مرکز استان کرمانشاه تا دورترین نقاط روستایی در حال ارائه خدمت بهداشتی هستند.

وی افزود: پزشک خانواده در مناطق روستایی و شهری زیر ۲۰ هزار نفر در استان اجرا شده و نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش برنامه هستند، پزشکان در روستا مستقر و به خدمت رسانی مشغول هستند در حالی که قبل از انقلاب فقط تعداد معدودی پزشک غیر ایرانی در استان کرمانشاه وجود داشت و مناطق روستایی عمدتاََ فاقد پزشک بود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تصریح کرد: در حال حاضر ۸۵ مرکز دندانپزشکی فعال با حضور ۹۴ دندانپزشک در سطح شهر و روستا وجود دارد که خدمات دندانپزشکی سطح یک و دو شامل: معاینه، ترمیم دندان، جرم گیری، فلورایدتراپی، وارنیش فلوراید برای کودکان ۶ تا ۱۴ سال ارائه می‌شود.

شکیبا بیان کرد: تجهیز مراکز از ستاد تا سطح روستا (خانه بهداشت) به فناوری و تکنولوژی (استقرار کامپیوتر، اتصال اینترنت) در نقاط شهری ۱۰۰ درصد و در روستاها بیش از ۸۰ درصد است.

وی ادامه داد: برنامه ارائه خدمات آزمایشگاهی و مراقبتهای اولیه بهداشتی درمانی: روستاییان از ۲۰ درصد در سال ۱۳۵۷ و ۸۸ درصد در سال ۱۴۰۰ ارتقا یافته و شهرها ۱ ز ۳۰ درصد به ۹۶ درصد ارتقا یافته است.

شکیبا گفت: در سال ۱۳۵۷ میزان مرگ مادران به دلیل عوارض بارداری و زایمان بیش از ۱۰۰ در یکصد هزار تولد زنده بود و در حال حاضر به کمتر از ۱۶ در یکصد هزار تولد زنده رسیده است.

وی از توزیع رایگان داروهای کمیاب این بیماران برای بیماران مبتلا به مناطق فقیر و محروم خبر داد و گفت: بیماران HIV در استان کاملاً تحت مراقبت و درمان بوده و از زندگی عادی برخوردار هستند و مانند سایر افراد ازدواج می‌کنند و صاحب فرزند سالم می‌شوند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1030907